# Behöver moment!!
Author: sissie

Jo, det är så att jag har en Honda CB 500 Four K3 från -78 som jag har tagit ner en bit för att fixa den lite. Nu har den stått ett tag så den behöver fixas lite mera eller mycket.

Nåja. Toppen är dock bortplockad. Och jag kommer inte ihåg vilket moment man drar fast den med ![Skrikandes](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes").

Någon som vet?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

ska kolla i gömmorna om jag inte har min bok kvar (den kunde ju vara bra och ha därför inte lämnad vidare).

Ge mig ett par dagar så har jag kollat om den finns här.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Kan höra med gubben också när han kommer hem.

## Comment 3
Author: sissie

Det vore ju lysande!!! Då kanske jag kan få ihop min gamla hoj igen!![Flört](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Den har stått still alldeles för länge.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

\# 3 Såklart du ska ha igång den  ![Glad](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Om inte leo hittar sin bok, så hälsar gubben min att det ska finnas en amerikansk hemsida ( om du söker på reservdelar i USA) och de har sprängskisser till de flesta mc-motorer.

Men han minns tyvärr inte sidans namn. ![Oskyldig](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") Kanske någon annan som vet? ( Inte mycket till hjälp va..)

Annars föreslår han att du kan söka på Pirate Bay på Handböcker.

## Comment 6
Author: sissie

Det är värt ett försök att söka på google över USA.![Skrattande](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

OK. Lycka till! ![Skrattande](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: MattiasNowak

Angående sidan så är det förmodligen [Bikebandit.com](http://www.bikebandit.com) som han tänker på.

Finns gott om sprängskisser där men ont om åtdragningsmoment tyvärr.

//Mattias

[NOWAKFOTO.se](http://www.nowakfoto.se/)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

annars kolla classic honda bland länkarna om dom har forum

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Oj då..Nice try i a f ![Oskyldig](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 11
Author: sissie

Tack för alla förslag. Jag ska genast kolla upp dem

![Skrattande](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Nu säger gubben att du kan försöka prova [Roffes Motor](http://www.roffesmotor.se/)

De kanske säljer sådana handböcker du är ute efter?

## Comment 13
Author: MattiasNowak

Hittade en bra länk.

[Hondatech - CB500](http://hondatech.info/downloads/Moto/CB/CB500/)

Finns handbok att hämta där och läsa om momenten.

Finns även böcker till andra hojar där.

Om det inte är tillåtet att länka till nån sån sida så meddela gärna så tar jag bort länken direkt.

//Mattias

[NOWAKFOTO.se](http://www.nowakfoto.se)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Har inte hittat boken ![Rynkar på näsan](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Kanske har jag gett bort den till någon jag vet inte

Eller så har jag lagt det på ett ställe där jag skulle komma ihåg var den var som vanligt ![Obestämd](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")(gammal och förvirrad)

och hittar den när jag ska ha tag i något helt annat

## Comment 15
Author: sissie

#14 Det där klassiska. Jag kan också leta ihjäl mig efter något bara för att hitta den mitt framför näsan när jag letar efter något annat!![Skrikandes](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 16
Author: [Borttaget]

En liten fråga skruvar du själv ?

inte för nåt speciellt men det är ovanligt med en tjej som gör det

## Comment 17
Author: sissie

Delvis.

Har plockat ned den en gång förut o stort sett själv, men jag har gärna gubben med som "övervakare".

Tycker det är kul att fixa saker bara jag slipper bygga.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Bästa sättet att lära sig är att själv skruva

## Comment 19
Author: sissie

Japp. Hängde i motorrummet på pappas bil när jag var liten.![Glad](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Kan va rätt kul att vara med och skruva ibland. Det tycker jag med. men någon hel motor har jag väl inte skruvat isär eller ihop direkt..![Obestämd](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Räcker att jag har varit "hantlangare" åt gubben mång ggr, med alla tusen smådelar.

Vet inte hur många ggr som han har plockat isär sin gamla Honda och när han varit färdig så har han sett att det är ett par småskruvar över! ( det klassiska) Även fast han varit ordentlig och fotograferat delarna många ggr , just för att han ska veta var de ska sitta.

Tror det blev så även med den nya Hondan också vid ett tillfälle..

## Comment 21
Author: MattiasNowak

Min fru brukar vara med och mecka också. Det är helt suveränt att hon försöker vara med i mina intressen. Sen lär hon ju sig mängder när hon är med.

Att kunna mecka själv är aldrig fel, man kan tjäna mycket pengar.
