# Designer - Massimo Tamburini
Author: MattiasNowak

![bild1.jpg](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=ef07b3c8-7817-434b-a207-c568a0219534)  
**Foto:** [motociclismo.es](http://www.motociclismo.es/) 2009-10-09

Han bor i San Marino och har arbetat åt "Centro Ricerche Cagiva" vilket är en del av MV Agusta. Där jobbade han som designer tills han i december 2009 gick i pension.  
  
Han är känd för att ha designat bland andra.  
\* Ducati Paso  
\* Ducati 916 (748, 996, 998)  
\* Cagiva Mito  
\* MV Agusta F4  
\* MV Agusta Brutale

Massimo Tamurinis erfarenhet inom motorcyklar sträcker sig ända bak till 1961 då han deltog i världsmästerskapet i Monza. Ljudet från MV Agustas fyrtaktsmotorer var vad som fick honom att tillägna sitt liv till motorcyklar och framför allt designen av dessa.

![bild2.jpg](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=432bac5a-fee2-4520-bfe9-2f9ffacf551a)  
_MV Agusta Brutale,_ **Foto:** [Wikimedia](http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MV_Agusta_Brutale_989R.jpg) 2009-10-09

Tamburinis design är ikonisk inom motorcykel-världen. Ducati 916 och MV Agusta F4 var båda med i utställningen "The Art of the Motorcycle" på Guggenheim muséet 1998-1999.  
  
1973 grundade Tamburini Bimota tillsammans med Bianchi och Morri. Under 1980-talet gick han med i Cagiva som designer. Massimo Tamburini var den som fick designa MV Agustas nya serie när dessa köptes upp av Cagiva.  
  
Tamburini är tillsammans med Giorgetto Giugiaro och Marcell Gandini en av de största i Italien inom design i motorvärlden.

2006 vann Massimo Tamburini "John Britten Motorcycle Design Award" vilket är ett väldigt stort pris inom motorcykel-design.

**Källa:** [Wikipedia](http://en.wikipedia.org/wiki/Massimo_Tamburini) 2009-10-09

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Roligt att se ett ansikte på dem man läser om som tillverkar hojar. ![Skrattande](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: MattiasNowak

Ja, jag tyckte det var dags att börja med lite presentationer om kända personer. ![Skrattande](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Alla känner till olika märken men det är inte alla som känner till folket bakom dom.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Precis. Låter inte helt fel att göra så. ![Glad](http://motorcykel.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
